Телескоп Celestron NexStar AC 90GT GoTo Refractor Telescope

33.500 ден

 

 •  Високо зголемување, компјутерски контролиран телескоп
 •  Прозорец 90мм, фокусен однос f / 10,1, фокусна должина 910мм
 •  Телескоп со двојна леќа
 •  Антирефлективен премаз
 •  Фокус со погон на решетка и пинион
 •  Моторизирана азимутална монтажа Gooto со една рака
 •  Алуминиумски статив прилагодлив за висина
 •  База на податоци со 40.000 небесни објекти
 •  Различни методи за усогласување: SkyAlign, Auto 2-Star, Auto 1-Star, 2-Star, Solar System
 •  Автоматско следење на небесните објекти
 •  Рачен контролер Celestron NexStar +, може да се ажурира, со LED осветлување и RS232 конекција
 •  Произведени од Celestron, САД
Бесплатна достава за сите видови нарачки над 600 денари по целата територија на Република Македонија.
SKU: 00539 Категорија:
Опис

Квалитетот е безвременски – задоволни сме што повторно ја нудиме робусната монтажа на Celestron NexStar GT, во ажурирана верзија со германскиот рачен контролер NexStar +. NexStar 90 GT е телескоп со големо зголемување, компјутерски контролиран, што Сelestron го произведе специјално за Б. Планетариум во Европа.

Ги нуди сите добри карактеристики што би ги очекувале од класичниот леќест телескоп: Остра слика и големо зголемување потребно за Месечината, планетите и soвездените јата. За разлика од многу ефтини телескопи, квалитетот на сликата не беше жртвуван за компактен дизајн. Со соодветниот филтер AstroSolar, тој е погоден и за дневно набудување на Сонцето.

Компактната монтажа Nexstar GT ја вклучува истата технологија како и големите држачи за контрола на компјутерите Celestron: Сè што треба да направите е да користите рачен контролер за да контролирате три светли sвезди, а потоа телескопот автоматски ги следи sвездите, се движи кон сите цели што ги внесувате и дури дава и предлози за набудување! На овој начин можете лесно да ги пронајдете и набудувате чудата на космосот во телескопот.

 

 • Отвор од 90 мм
 • Сооднос на отворот f / 10,1
 • Фокусна должина од 910мм
 • Телескоп со двојна леќа
 • Антирефлективен премаз
 • Фокуси со погон на решетката и пинион
 • Моторизирана азимутална монтажа со едно вооружување GoTo
 • Напојување: 8 AA батерии (не се вклучени), алтернативно опционален AC-адаптер од Celestron
 • Брзи спојки за монтирање
 • Телескопска цевка и полица за додатоци – не се потребни алатки
 • Алуминиумски статив прилагодлив за висина
 • Нозете за стативи со шила, за стабилно држење дури и на мека земја
 • База на податоци со 40.000 небесни објекти
 • Различни методи за усогласување: SkyAlign, Auto 2-Star, Auto 1-Star, 2-Star, Solar System
 • Автоматско следење на небесни објекти
 • Девет брзини на вртење: 1 ° / сек, 2 ° / сек, 3 ° / сек, 64x, 32x, 16x, 8x, 4x, 2x
 • Рачен контролер Celestron NexStar +, може да се ажурира, со LED осветлување и RS232 конекција

 

 

Рецензии (0)

Рецензии

Сеуште нема рецензии.

Бидете први кои ќе оставите рецензија за “Телескоп Celestron NexStar AC 90GT GoTo Refractor Telescope”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Користиме Akismet за да го намалиме спамирањето. Дознајте како вашите податоци од коментарите се обработуваат.

Достава
ПОЛИТИКА И УСЛОВИ НА ДОСТАВУВАЊЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ ОД АСПЕКТ НА РОКОВИ И НАЧИН НА ИСПОРАКА, ВО ЗАВИСНОСТ ОД ЛОКАЦИЈАТА НА ИСПОРАКА Оваа Политика се однесува на испорака на производи порачани по електронски пат, при што производите ќе бидат испорачани преку ВАШ КУРИР ПЛУС на адресата која е наведена во порачката. Производот што ќе биде порачан може да се плати електронски со картичка. Доставата е бесплатна за сите видови нарачки над 600 денари по целата територија на Република Македонија. За сите прашања во врска со испораката можете директно да не контактирате на телефоните: 034 320-011, 034 321-148, 034 322-940. Видот на производите и нивните цени ќе бидат истакнати на интернет страницата на ТРЕЈД КОНСАЛТИНГ. Сите измени поврзани со испораката ќе бидат јавно објавени преку измена на оваа Политика за испорака.